Mała kuchnia nie musi być udręką – z dobrym planowaniem i kilkoma praktycznymi rozwiązaniami można stworzyć funkcjonalne i przyjazne miejsce gotowania. W artykule przeczytasz o kilku pomysłach na wygodne i funkcjonalne rozwiązania dla małych kuchni.

  1. Wykorzystaj każdy centymetr przestrzeni

W małej kuchni każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie – warto więc dokładnie przeanalizować, jak można wykorzystać każdy kawałek wolnej powierzchni. Praktycznym rozwiązaniem są na przykład półki sufitowe lub wiszące kuchenne akcesoria, takie jak pojemniki na przyprawy czy wieszaki na garnki. Dzięki temu można zaoszczędzić miejsce na blacie, co ułatwi pracę w kuchni.

  1. Zachowaj porządek z pomocą szuflad i koszy

Mała kuchnia szybciej zaczyna się zagrażać, gdy brakuje miejsca na przechowywanie produktów i akcesoriów. W takiej sytuacji pomocne będą odpowiednie pojemniki, szuflady i kosze. Dzięki nim można zachować porządek i łatwiej odnaleźć potrzebne rzeczy. Niektóre modele szuflad i koszy są przystosowane do wąskich szafek, co umożliwia wykorzystanie także tych, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi.

  • kosze do lodówki mogą pomóc w lepszym ułożeniu produktów spożywczych, tak aby nie przysparzały problemów przy otwieraniu i zamykaniu drzwi.
  1. Kuchenne przyrządy, które oszczędzą miejsce

Małe kuchnie nie sprzyjają kolekcjonowaniu wielu różnych kuchennych akcesoriów. Ważne, aby zdecydować się na te, które są nie tylko funkcjonalne, ale także oszczędzają miejsce. Na rynku dostępne są wąskie pojemniki na suszone owoce, kubki i filiżanki ze składanymi uchwytami czy naczynia, które można umieszczać w jednym drugim (tzw. stekanie).

  1. Meble kuchenne – jakie wybrać

W małej kuchni często trzeba zrezygnować z niektórych mebli, takich jak kuchenka lub lodówka. Nie oznacza to jednak, że nie można wybrać funkcjonalnych i estetycznych modeli mebli kuchennych. Warto postawić na szafki z systemem bezuchwytowym, które nie wymagają dodatkowego miejsca na otwieranie drzwiczek. Inne rozwiązaniem są meble o wyższych lub szerszych niż standardowe blaty, co daje nam dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy.

  1. Kolorystyka i oświetlenie

Przy aranżowaniu małej kuchni należy także zwrócić uwagę na kolorystykę i oświetlenie. Jasnoboty kolor ścian i mebli sprawią, że kuchnia wyda się większa, a światło pozwoli nam na wygodne i bezpieczne korzystanie z niej. Można postawić na kolorowe dodatki, ale nie należy przesadzać – zbyt wielka ilość wzorzystych przedmiotów może zdominować małą przestrzeń.

Podsumowując, istnieje wiele praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań dla małych kuchni – od wykorzystania każdego centymetra przestrzeni po odpowiednie dobranie mebli i kolorystyki. Warto pamiętać, że planowanie kuchni to proces, w którym ważne jest zwrócenie uwagi na szczegóły i dostosowanie aranżacji do indywidualnych potrzeb.